Kilka utworów o miłości, które warto przeczytać

By | 12:51 Leave a Comment


Walentynki już za nami. Dla zakochany to dzień romantycznych uniesień i gestów, dla singli- dzień przeklęty. Jeżeli obchodzisz święto zakochanych i ten jeden dzień oraz reszta całego roku ci nie dostarcza przeżyć związanych z miłością i kochaniem,  a w głębi duszy jesteś biednym romantykiem, to najlepszym wyjściem jest sięgnąć po literaturę.
Miłość i losy kochanków jest wdzięcznym tematem do pisania, chociaż w napływie tylu tytułów,  romanse stają się zbyt powtarzalne i oklepane. Tym razem jednak postanowiłam się z wami podzielić kilkoma pozycjami, które mogą rozbudzić w was namiętność i odkryć w sobie ukrytego romantyka.

1. Zapach Czekolady

Ta klimatyczna powieść angażująca naszą wyobraźnię oraz kubki smakowe, sprawia, że książka jest bardzo poczytna. Niebanalny romans i Wiedeń, który jest obiektem moich westchnień (może w końcu uda mi się tam pojechać) jest powodem dlaczego ta książka mi się podoba i polecam ją każdemu. Jeżeli ktoś lubi XIX wiek, sensualność i słodycze - nie będzie się mógł oprzeć tej książce!

2. Seria Wiedźmina

Mimo, że Sapkowski przedstawia mroczne uniwersum świata, w którym głównym bohaterem jest wiedźmin Geralt- mutant, który na co dzień żyje na szlaku, wykonując zlecenia na wszelakie potwory- ja odnajduję tutaj bardzo ważny wątek miłosny, który rozwija się z rozdziału na rozdział. Tytuł znają chyba wszyscy. Śledząc strony i losy bohaterów, stwierdzam, iż cała seria książek skupia się na relacji Wiedźmina i Yeenefer z Vegenbergu. Opowiadania te, uzmysławiają mi, że miłość to nie tylko tkliwe chwile i namiętność. Towarzyszą jej również kłótnie, łzy, i słowa, których się czasem żałuję, a w przypadku Geralta i jego ukochanej padło ich zasadniczo dużo. Seria o Wiedźminie pokazuje również, jak przeciwieństwa się przeciągają, jak ktoś z pozoru oschły i samolubny potrafi kochać i dbać o ukochaną osobę.

3. Norwegian Wood

Opowieść Harukiego Murakami, która mieści się w klimatycznych latach 60-tych podbiła serca wielu ludzi na całym świecie. Autor pokazał dziwną mentalność Japończyków, swoją miłość do muzyki, która przez czas lektury towarzyszy odbiorcy - nawet w postaci tytułu. Obraz miłości w tej książce opiera się na fascynacji i śmierci. Książka ta, na pewno sprawi, że na waszej twarzy pojawią się łzy wzruszenia, albo ten dziwny grymas osłupienia, bądź smutku. Autor podał nam dwie relacje damsko-męskie, które mimo udziału tego samego mężczyzny, były kompletnie inne z powodu kobiet, jednak tak samo istotne dla rozwoju fabuły i głównego bohatera. Norwegian Wood, jest tą pozycją od Harukiego, którą trzeba koniecznie przeczytać, ze względu na estetykę, kąt widzenia rzeczywistości i stosunków międzyludzkich. Tak złożona relacja głównych bohaterów jest jak Pad Thai, które ostatnio jadłam - za każdym kęsem się rozkoszowałam i miałam ochotę na więcej!

4. Sońka

Ta pozycja zdecydowanie za często pojawia się na tym blogu, ale nie ma co się dziwić - to jest znakomita książka, napisana pięknym, barwnym językiem. Mimo szokującej historii z czasów wojny, mentalności ludzkiej i bezradności, pojawia się motyw miłości, który wychodzi poza granice języka, religii i przynależności. Relacja tytułowej Sońki z niemieckim oficerem jest przepięknie opisana, nie ukrywając ironii życia i naiwność bohaterki. link do recenzji KLIK

5. Niepewność Mickiewicza

Wielki wieszcz, prekursor polskiego romantyzmu, kochanek i przyjaciel. To nie są wszystkie określenia Adama Mickiewicza. Nie wszyscy lubią klasykę (chociaż jestem zdania, że taka literatura jest godna uwagi), nie wszyscy lubią tego osobnika, ale nie można mu odmówić geniuszu poetyckiego.
 Jeden z wierszy, który sprawił przyspieszenie mojego roztrzęsionego serca jest właśnie Niepewność. Wiersz z którym zidentyfikować się może każdy młody człowiek, który raz poznał smak miłości. W zawartych pytaniach widać wahanie podmiotu, ponadto tekst jest wręcz przesiąknięty tęsknotą, żalem, smutkiem i goryczą złamanego serca.  Mimo, że Mickiewicz tworzył w pierwszej połowie XIX, to ten wiersz (jak inne zresztą) są bardzo aktualne. 6. Miłość ci wszystko wybaczy Juliana Tuwima


Bo miłość taka jest, jak słusznie zauważył autor. Nieraz daje wszystko, jest sensem naszej egzystencji, a niekiedy odbiera nam nadzieję, rani i sprawia, że cierpimy. Tuwim niezwykle zręcznie pokazał relację człowieka wobec uczucia jakim jest miłość, która współgra z nim. Jednak nie można zarzucić pustych słów autorowi wiersza. Warto wiedzieć, że słynny Skamandryta był zakochany w Stefanii, o którą się niezwykle starał, a po jakimś czasie została jego żoną. Z ich gorącego uczucia zrodziły się  przepiękne wiersze i romantyczne listy, które do dziś bywają inspiracją wielu artystów i młodych ludzi.
7. Intymny Wiersz Julian Tuwim 


Kolejny tekst tego sama pana, ale geniuszowi nie odmawia się racji. Pierwszy raz spotkałam się z tym wierszem na zajęciach z poetyki i uwierzcie mi na słowo - wzruszyłam się. Podmiot wprowadza w melancholijny oraz sentymentalny obrazek jego wspomnień. Słowa kieruje do... kogoś kogo już nie ma. To mnie uświadomiło, że człowiek jest w stanie zapamiętać ważne dla niego szczegóły jak zapach, moment, ubiór i przez takie wspomnienia pamięta o danej osobie. Pamieć ludzka jest niesamowita, mimo tego, że boli przy stracie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz